Życiowy GPS - droga do samodzielności 2025 r.
Projekt realizowany przez Fundację Celeste od 01 kwietnia 2025 roku do dnia 31 marca 2026 roku pn."Życiowy GPS - droga do samodzielności 2025 r.", współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, stanowi wdrożenie inicjatywy, której cele obejmują szeroki wachlarz działań skupiających się na wszechstronnym rozwoju uczestników. Kluczowym obszarem jest wzrost niezależności osób z niepełnosprawnościami, głównie z przyczyny chorób psychicznych, co chcemy osiągnąć poprzez dostarczanie spersonalizowanych usług wspierających. W centrum projektu "Życiowy GPS - droga do samodzielności 2025 r." stoi założenie, że poprawa zdolności codziennego funkcjonowania uczestników stanowi kluczowy filar samodzielności. To nie tylko kwestia eliminacji ograniczeń, lecz również budowania pewności siebie w codziennych działaniach.
Projekt obejmuje szeroki zakres działań, w tym świadczenie usług prawnika, wsparcie psychologiczne, poradnictwo dietetyczne, zajęcia ze slow joggingu, sesje fizjoterapeutyczne, treningi kulinarne, masaż, coaching rozwojowy, trening personalny, morsowanie oraz terapię poprzez muzykę i taniec, a także trening samodzielności czy rehabilitację społeczną.
W ramach projektu "Życiowy GPS - droga do samodzielności 2025 r.", wspieramy uczestników w rozwijaniu praktycznych umiejętności, które mają bezpośredni wpływ na ich codzienne życie. Sesje indywidualne, dostosowane do potrzeb każdej osoby, koncentrują się na wsparciu dla uczestników projektu, aby Ci osiągnęli możliwie jak najlepsze funkcjonowanie w zidentyfikowanych przez siebie obszarach, które uznają za problemowe. W tym celu zapewniamy wsparcie wykwalifikowanej kadry, w skład wchodzą osoby z wieloletnim doświadczeniem w pracy z osobami z niepełnosprawnościami. Działamy na wielu płaszczyznach, począwszy od treningu umiejętności komunikacyjnych, które są kluczowe w interakcjach społecznych, po doskonalenie praktycznych aspektów życia codziennego. Poprzez organizację grup wsparcia i zespołów aktywności społecznej, tworzymy przestrzeń do budowania relacji, wymiany doświadczeń oraz wspólnego uczestnictwa w różnych dziedzinach życia społecznego.
W projekcie zwraca się szczególną uwagę na zdrowy styl życia i sposób żywienia, który jest niewątpliwie modyfikowalnym elementem stylu życia i ma istotne znaczenie w utrzymaniu zdrowia psychicznego. Projekt oparty jest na nutripsychiatrii – zintegrowanym paradygmacie łączącym medycynę żywienia i psychiatrię. Dane z badań epidemiologicznych, modelowych i klinicznych potwierdzają zależność między dietą a ryzykiem pojawienia się i przebiegiem chorób psychicznych. Udział w kursach rozwoju osobistego, spotkania z psychologiem, udział w treningach samodzielności, czy finalnie możliwość uzyskania konsultacji prawnej w ramach projektu stanowi nie tylko element szkoleniowy, lecz także pełnoprawny obszar kształtujący poziom samoświadomości i pewności siebie uczestników. To inwestycja w rozwój wewnętrzny, skupiająca się na budowaniu silnej podstawy psychospołecznej dla każdej osoby. Spotkania te nie są jedynie przekazem wiedzy, lecz także interaktywną platformą do odkrywania własnych mocnych stron, wartości oraz obszarów do rozwoju. Wspieramy uczestników w zdobywaniu umiejętności samopoznania, co prowadzi do głębszego zrozumienia własnych celów, pasji oraz postrzegania własnego miejsca w społeczeństwie. Poprzez różnorodność form wykorzystywanych w ramach wsparcia, od psychologii (w tym techniki zarządzania stresem), do konsultacji prawniczych, uczestnicy zyskują narzędzia do skutecznego radzenia sobie z wyzwaniami życiowymi. To nie tylko zdobycie konkretnych umiejętności, ale także rozwijanie elastyczności myślowej, umiejętności radzenia sobie z emocjami oraz kształtowanie zdrowego podejścia do samooceny. Poprzez konsultacje, analizę potrzeb oraz skonstruowane plany rozwoju, dążymy do pełnego wykorzystania potencjału każdej osoby. Indywidualne zajęcia obejmują szeroki zakres obszarów życiowych, od umiejętności zarządzania czasem po kształtowanie zdolności interpersonalnych. Efektem tych działań jest nie tylko zdobycie konkretnych umiejętności, lecz również wzrost samooceny i pewności siebie. Uczestnicy stają się bardziej świadomi swojego potencjału, co przekłada się na bardziej autonomiczne i pełniejsze życie.
Podsumowując, projekt "Życiowy GPS - droga do samodzielności 2025 r." charakteryzuje się kompleksowym podejściem do wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Stawiamy na indywidualność, rozwój osobisty i integrację społeczną, tworząc tym samym warunki do osiągnięcia pełnej samodzielności każdej uczestniczki i uczestnika oraz wyposażenia ich w instrumenty zapewniające niezależność i autonomię. Zaplanowanie w ramach niniejszego projektu działania mają na celu aktywizację osób chorujących psychicznie i pokonywanie przez beneficjentów barier uniemożliwiających im uczestniczenie w życiu społecznym.