celeste fundacja

Człowiek. Jakość. Innowacja. Praca.
celeste fundacja

celeste fundacja

Tworzymy lepsze jutro. Dzisiaj.

Wizyta studyjna przedstawicielki Fundacji Celeste w Welcommon hostel w Atenach

W dniach 20-25 listopada 2022 roku miała miejsce wizyta studyjna przedstawicielki Fundacji Celeste w  formie programu shadowing w Grecji. „Shadowing” to metoda nauki polegająca na obserwacji działań. Celem wizyty była wymiana doświadczeń między naszymi organizacjami i możliwość obserwowania organizacji pracy, stosowanych form wsparcia i rozwiązań wykorzystywanych w codziennym funkcjonowaniu organizacji w Atenach.

Welcommon Hostel to siedmiopiętrowy budynek zlokalizowany w samym centrum Aten. Oferuje nocleg wszystkim ludziom bez względu na pochodzenie, wiek, stan zdrowia, wiarę itp. Jest przestrzenią dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Łączy w sobie miejsce komercyjne- turystyczny hostel w którym każdy może wykupić nocleg z działalnością społeczną. Głównym celem tego miejsca jest wspieranie uchodźców z różnych stron świata.

Nazwa „Welcommon” podchodzi od zwrotu „welcome in common”, czyli „witaj we wspólnocie”. Jest to główny cel organizacji i forma pracy- tworzenie wspólnoty i miejsca pełnego akceptacji, wzajemnej pomocy, nauki i wymiany doświadczeń. Na terenie Hostelu mieszkają uchodźcy, dla których organizowane są różne zajęcia, mające na celu zwiększenie ich samodzielności i poprawienie jakości życia. Prowadzone są zajęcia nauki języka greckiego i angielskiego, treningi na stanowiskach pracy pozwalające zdobyć doświadczenie zawodowe. Ponad to organizowanych jest bardzo dużo eventów kulturalno- artystycznych, w których mogą wziąć udział wszyscy chętni. Są to różne wystawy, wieczory muzyczne, zajęcia plastyczne i tym podobne.

Co więcej Welcommon Hostel udostępnia przestrzeń do realizacji społecznych działań bardzo wielu organizacji pozarządowych. Pozwala to na wymianę doświadczeń, pomysłów i rozwiązań. W Hostelu pracują wolontariusze, stażyści i przebywają uchodźcy z całego świata. Stwarza to wiele możliwości nauki, ale generuje także kłopoty z komunikacją ze względu na różnice językowe i kulturowe. Dzięki temu stosowane są różne innowacyjne metody komunikowania się, które umożliwiają wzajemną współpracę.

Welcommon Hostel jest także miejscem przyjaznym środowisku. Zamontowali panele słoneczne, które ogrzewają wodę, wymienili żarówki na energooszczędne LED. Pozwala to znacząco zredukować zużycie prądu, a tym samym koszty utrzymania budynku. Ponad to starają się wykorzystywać surowce ponownie, także do prowadzonych działań terapeutycznych. Edukują na temat rozwiązań ekologicznych, uczą nawyków przyjaznych środowisku, zwracają uwagę na recycling i sortowanie odpadów.

Nasza reprezentantka spędziła w Atenach sześć dni. Każdego dnia miała okazję przyglądać się pracy i funkcjonowaniu organizacji wspierającej osoby zagrożone wykluczeniem „od kuchni”. Obserwować sposoby komunikowania się, rozwiązywania sytuacji trudnych, nagłych kryzysów, sposobów zarządzania personelem i budynkiem, a także wyzwań z jakimi zmaga się współczesna Grecja. Był czas na rozmowy i wymianę informacji. Pozwoliło to na zaobserwowanie wielu ciekawych rozwiązań, które uda się wykorzystać w naszej codziennej pracy tak aby była jeszcze bardziej efektywna.  Był to dla nas czas wymiany najlepszych praktyk i doświadczeń, dzielenia się przemyśleniami i innowacyjnymi rozwiązaniami stosowanymi w naszych krajach.

galeria

partnerzy fundacji

strony internetowe łódź